Jak się modlić? Krok po kroku

Jak się modlić? Krok po kroku

Modlitwa jest jedną z ważniejszych praktyk duchowych. Dzięki niej mamy osobisty, wręcz intymny kontakt z Bogiem. Jak jednak modlić się właściwie i zyskasz realny kontakt ze Stwórcą?

1.      Przygotowanie – wybór miejsca i czasu

Ważne jest, aby przygotować się do modlitwy – przede wszystkim duchowo. Ważne jest wyciszenie się i skupienie się właśnie na modlitwie. Wygospodaruj choćby kilka minut, które możesz spędzić w osamotnieniu, by się pomodlić.

Konieczne jest więc też wybór odpowiedniego miejsca. Najczęściej modlitwa kojarzy się z kościołem. Możesz jednak wybrać dowolne miejsce – własny pokój, łąkę albo miejsce, które jest dla nas wyjątkowo ważne.

2.      Wybór modlitwy

Nie musisz wybierać żadnej gotowej już modlitwy. Wręcz przeciwnie. Modlitwa to bardzo osobisty kontakt z samym Bogiem. Możesz modlić się własnymi słowami. Warto jednak zastanowić się nad intencją – to cel modlitwy, sprawa lub osoba, za którą się modlimy. Możemy też wybrać jeden z rodzajów modlitwy:

  • Uwielbienia
  • Dziękczynienia
  • Przebłagania
  • Prośby

Można też wybrać patrona swojej modlitwy – swego rodzaju pośrednika. Możemy np. pomodlić się do św. Rity w przypadku wyjątkowo trudnych spraw lub św. Józefa, jeżeli chcemy pomodlić się za swoją rodzinę.

Jak się modlić? Pamiętaj o kilku zasadach

3.      Modlenie się

Podczas modlitwy należy zająć jedną, określoną pozycję. Nie musimy klęczeć, zwłaszcza, gdy sprawia nam to problem lub wręcz ból. Niezależnie od pozycji, ważne abyśmy oddawali Bogu nasz szacunek. Nie musimy też modlić się na głos, jeżeli sprawia nam to dyskomfort. Najważniejsze jest, aby skupić się na modlitwie i na jej istocie.

Najważniejsze jest więc skupienie się na tym, co chcemy przekazać Bogu. Powinniśmy przekazać wszystko, o czym myślimy i przekazać cała intencję. Najważniejsze jest to, aby uczynić modlitwę intymnym kontaktem z samym Bogiem.

4.      Zakończenie modlitwy

Modlitwę możemy zakończyć przeżegnaniem się i słowami „Amen”. Możemy też zakończyć ją w bardziej osobisty sposób, np. apelem do Boga lub Błaganiem. Możemy też podziękować Bogu za dotychczasowe dary.