Najlepsze atrakcje Ziemi Świętej

Najlepsze atrakcje Ziemi Świętej

Jerozolima to święte miejsce pielgrzymek trzech głównych nurtów religijnych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Zwana „Ziemią Świętą” Jerozolima znajduje się na Bliskim Wschodzie, gdzie setki tysięcy oddanych wyznawców i miłośników historii religijnej przybywają każdego roku, aby przenieść się w czasy Jezusa Chrystusa.

Jerozolima oferuje wiele wspaniałych atrakcji, a najlepsze z nich można znaleźć na poniższej liście.

Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie

Bazylika Zwiastowania Pańskiego mieści się nad domem Marii Panny – a więc w miejscu, gdzie nastąpiło Zwiastowanie przybycia jej syna. Na dolnym poziomie kościoła znajduje się zatopiona grota, która jest domem Matki Boskiej.

Przed wejściem należy upewnić się, że nasze ramiona i kolana są zakryte. W biurze Pielgrzyma dostępne są szale i spódnice, jeśli zapomnimy zabrać własnych.

Regularne wydarzenia odbywające się w Bazylice Zwiastowania Pańskiego obejmują:

– Modlitwę Anioł Pański (w grocie, codziennie o godzinie 12:00)

– Modlitwę maryjną (we wtorki o godzinie 20:30).

Góra Oliwna

Nazwana na cześć gajów oliwnych, które pokrywały całe zbocze, Góra Oliwna jest miejscem, gdzie po swoim ukrzyżowaniu Jezus pokrzepiał swoich uczniów i gdzie spędził też noc przed aresztowaniem.

Będąc na Górze Oliwnej, warto odwiedzić Ogród Getsemani, gdzie Jezus modlił się w noc swojego aresztowania.

Via Dolorosa

Podążając ulicą Via Dolorosa, znaną również jako „Droga krzyżowa”, będziemy kroczyć tą samą drogą, jaką kroczył Jezus, idąc na swoje ukrzyżowanie. Ścieżka rozpoczyna się w twierdzy Antonia i prowadzi do Bazyliki Grobu Świętego. Wzdłuż ścieżki znajduje się 14 stacji przystankowych.

Warto zdecydować się na tę wyprawę wcześnie rano, zanim przybędą tłumy turystów.

Targi uliczne

Jerozolima odznacza się bogatą kulturą i dużą różnorodnością. A najlepszym tego dowodem są targi uliczne. Największy targ – Machane Yehuda Market, znany też jako „Shuk”, wypełniony jest świeżymi owocami, warzywami, przyprawami, serami, mięsem i wypiekami.

Z kolei Mamilla Mall, czyli centrum handlowe na świeżym powietrzu, zaprasza do licznych kawiarni i sklepów. Możemy je namierzyć w pobliżu Bramy Jafy.

Stare Miasto w Jerozolimie

Spacer historycznymi uliczkami Starego Miasta Jerozolimy jest jedną z najpiękniejszych atrakcji w Ziemi Świętej. Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla wielu obiektów religijnych, takich jak Ściana Płaczu, Bazylika Grobu Świętego, czy Kopuła na Skale.

A wchodząc na Poznań INFO możesz zagłębić się w historię jednego z najpiękniejszych Starych Miast w Polsce.

Jaffa

Jaffa to miasto portowe, gdzie można zobaczyć dom garbarza Szymona i rozkoszować się widokami ze wzgórza. Jaffa uważana jest za jeden ze starszych portów na świecie.

Możemy też złożyć wizytę w winnicy o nazwie Tulip, która zatrudnia pracowników cierpiących z powodu problemów emocjonalnych i rozwojowych.

Morze Galilejskie

Właściwie jest to jezioro. Morze Galilejskie, znane również jako jezioro Kinneret, jest największym słodkowodnym jeziorem w Izraelu. To właśnie tam miał miejsce słynny spacer Jezusa po powierzchni wody.

Tel Awiw

Krótko mówiąc: Tel Awiw to nowoczesne i tętniące życiem miasto nad Morzem Śródziemnym. Posiada długą, nadmorską promenadę, wzdłuż której biegnie wiele sklepów i punktów gastronomicznych.

Masada

Masada znajduje się na Pustyni Judzkiej. Możemy wskoczyć na kolejkę linową i odwiedzić wykopaliska pałacu króla Heroda. Z tego miejsca roztacza się także widok na Morze Martwe i rzymskie obozy.

Morze Martwe

Morze Martwe oferuje możliwość odwiedzenia najniższego punktu na ziemi i zanurzenia się w słonym morzu gęsto wypełnionym minerałami. Niedaleko znajduje się też fabryka, gdzie powstają balsamy, peelingi i maski wykonane z minerałów.

Uwaga: W dniu wyprawy nad Morze Martwe albo dzień wcześniej nie powinniśmy się golić. Powodem jest wysokie stężenie soli, które może sprawić, że te drobne podrażnienia naszej skóry z powodu golenia przez cały czas będą nam dokuczać.

Wycieczka nad Morze Martwe pozwala też na odwiedzenie Jaskiń Qumran, gdzie odkryto Zwoje znad Morza Martwego.