Najlepsze filmy biblijne o Jezusie Chrystusie

Najlepsze filmy biblijne o Jezusie Chrystusie

Szukasz filmów biblijnych o Jezusie Chrystusie? Jeśli tak, to z pewnością ucieszy Cię fakt, że świat ruchomych obrazów ma całkiem sporo do zaoferowania w tej dziedzinie. Oto jedne z najlepszych filmów o Jezusie Chrystusie, jakie powstały w historii kina.

Histoire de Judas (2015)

Rabah Ameur-Zaimeche to francuski filmowiec algierskiego pochodzenia, który nie tylko gra główną rolę, ale jest również scenarzystą, producentem i reżyserem tego wspaniałego francuskiego filmu o ukrzyżowaniu Jezusa. W tym filmie Judasz przedstawiany jest jako najwspanialsza osoba, z jaką można by spędzać czas, a nie jako chciwy zdrajca.

Jest to objawienie, które pewnie Was zaskoczy, jeśli nigdy nie oglądaliście filmu o Jezusie. A to dlatego, że Judasz, gdy jest źle rozumiany, nie jest nowym archetypem. „Histoire de Judas” jest wprost oszałamiający wizualnie – ze starożytnymi ruinami i większością scen kręconą na pustyni.

Pasja (2004)

Różne filmy skupiają się na różnych częściach życia Jezusa. Przykładowo, w „Pasji” Mel Gibson w pełni skoncentrował się na fizycznej agonii Chrystusa. Podczas oglądania pojawiają się lżejsze momenty. Jednakże najczęściej widzimy Jima Caviezela, który jest ciężko pobity, a potem poddawany długiemu procesowi ukrzyżowania.

Przemoc czasami prowadzi do niezbyt przychylnych opinii. W tamtych czasach koncepcja Mela Gibsona filmującego Jezusa, którego biografia została spisana w oryginalnych językach – aramejskim, hebrajskim i łacinie – była postrzegana jako zwykły wymysł gwiazdora kina akcji. Wielu krytyków wysunęło negatywne zdanie na temat filmu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, film i tak okazał się jednym z najlepszych obrazów o Jezusie.

Jezus z Nazaretu (1977)

„Jezus z Nazaretu” to miniserial składający się z sześciogodzinnej opowieści o życiu Jezusa Chrystusa. Do zagrania głównej roli w filmie „Jezus z Nazaretu” zarekomendowano Roberta Powella. Natomiast reżyserem tego biograficznego dramatu jest Franco Zeffirelli.

Reżyser Franco Zeffirelli szukał do głównej roli kogoś, kto nada postaci tajemniczego wyglądu. A to sprawiło, że Powell postanowił zaczerpnąć inspirację z niezłomnego stylu Maxa von Sydowa.

Maria Magdalena (2018)

W tym filmie Maria Magdalena przedstawiona jest tak samo, jak reszta społeczeństwa – wierząca w Jezusa. Maria Magdalena, grana przez Rooney Mara, ukazuje bohaterkę jako bystrą, młodą kobietę, która od samego początku okazywała życzliwość i siłę.

Wychowana na tradycji małżeństwa i dzieci Maria Magdalena, gdy spotyka na swojej drodze Jezusa, od razu czuje ogromną fascynację. Postanawia swoje dotychczasowe życie zostawić za sobą, wraz ze wszystkimi obgadującymi ją mieszkańcami.

Piłat i inni (1972)

„Piłat i inni” to niemiecki film o Jezusie w reżyserii Andrzeja Wajdy. Obraz oparty jest na opowiadaniu radzieckiego autora Michaiła Bułhakowa pt. „Mistrz i Małgorzata” z 1967 roku. Skupia się jednak na częściach powieści osadzonych w biblijnej Jerozolimie.

Film oparty jest na trzech przeplatających się wątkach. Pierwszym jest satyryczna powieść, w której Szatan, znany jako Woland, pojawia się w Moskwie w latach 30., aby korzystać w najlepsze z czasów Stalina. Drugi opowiada o wewnętrznych konfliktach Poncjusza Piłata przed, w trakcie i po wydaniu wyroku oraz egzekucji Jezusa z Nazaretu. Natomiast trzecia to historia o miłości pomiędzy „Mistrzem” a bezimiennym pisarzem w Moskwie w latach 30. i jego ukochaną Margaritą, która nie ustaje w desperackich dążeniach do ocalenia swojego ukochanego.