Jak wygląda domowa wizyta kolędników?

Jak wygląda domowa wizyta kolędników?

W Polsce co roku odbywają się wizyty kolędników. Pierwsze spotkania domowników z księdzem odbywają się po świętach Bożego Narodzenia. Z kolei ostatnie wizyty odbywają się najczęściej pod koniec stycznia. Z czym wiąże się wizyta księży w dzisiejszych czasach?

Kolęda w dzisiejszych czasach

Wizyta kolędowa zawsze niesie ze sobą dreszczyk emocji. Nie dlatego, żebyśmy się bali odwiedzającego nas księdza, choć czasem tak właśnie jest. Lecz głównie dlatego, że jest to niecodzienny gość w naszym domu. A przede wszystkim jest to sługa Boży, który pobłogosławi i poświęci nasz dom, aby spłynęło na niego błogosławieństwo Boże. Pomodli się z nami wspólnie, o potrzebne łaski dla naszej rodziny.

Jak przebiega kolęda?

Duszpasterze przede wszystkim przybywają, aby wspólnie pomodlić się w domu wierzących, a także pobłogosławić lokal. Jednak oprócz tego często dochodzi również do rozmów pomiędzy kolędnikami, a parafianami. Po prostu ksiądz najczęściej przeprowadzi także krótką rozmowę. Najczęściej dotyczy ona problemów parafian, ich potrzeb, czy też oczekiwań względem parafii. I to jest kolejny powód, którego boją się niektórzy parafianie. Drżą przed wizytą duszpasterską, bo boją się trudnych pytać dotyczących ich religijności. Czyli tego, że ksiądz zapyta dlaczego tak rzadko bywają w Kościele ? Albo dlaczego żyją w związku niesakramentalnym ? Lub dlaczego ich pociechy nie otrzymały Sakramentu Chrztu Świętego i dlaczego nie uczęszczają na lekcje religii, skoro rodzice deklarują się, a jako osoby wierzące ? Jak to w końcu jest z wiarą rodziców i wychowaniem ich dzieci ?

Pytania od księdza do parafian

Ksiądz oczywiście podczas spotkania z parafianami może poruszać wiele tematów. Oczywiście rozmowa przebiega wedle pewnych standardów. Jednak ludzie mimo wszystko boją się również pytań księdza dotyczących ich nałogów, konfliktu w rodzinie lub sąsiedztwie, traktowania rodziców, którzy są w podeszłym wieku, powodów rozstania małżonków, zaniedbywania rodziny.

Oprócz wyżej wymienionych pytań i zagadnień można wymienić jeszcze wiele innych tematów i zagwostek, które może zadać ksiądz chodzący po kolędzie. Ale, jako duszpasterz musi zadawać trudne pytania. To jeden z