Jak odmawiać różaniec? Co jest potrzebne?

Jak odmawiać różaniec? Co jest potrzebne?

Różaniec to jedna z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych modlitw katolicyzmu. Jest ona poświęcona Maryi, dzięki czemu w ten sposób możemy oddać jej cześć. Jak odmawiać różaniec? Konieczna jest odpowiednia technika i koronka.

1Różaniec to jedna z najbardziej charakterystycznych modlitw w religii katolickiej. Dzięki niej możemy oddać hołd Maryi podczas jej świąt, a także w maju i październiku – miesiącach poświęconych jej i różańcowi. Różaniec odmawiany jest także

Do jej odmówienia konieczny właśnie różaniec – zwany również koronką lub sznurem modlitewnym. Kolejne paciorki oznaczają kolejną modlitwę. Koronka składa się z krzyżyka, kolejnych pięciu paciorków zakończonych medalikiem lub pętlą. Kolejne powtarzające modlitwy to 5 serii paciorków oddzielonych od siebie jednym koralikiem.

Koronka najczęściej wykonana jest z drewnianych paciorków połączonych ze sobą metalowym łańcuszkiem lub sznurkiem. Paciorki mogą być jednak wykonane także z kryształków, szkła a nawet cennych kruszców. Koronka ułatwia odmówienie modlitwy i nie zgubienie się.

Początek modlitwy

Początek modlitwy to w rzeczywistości 3 najpopularniejsze i najważniejsze modlitwy:

  • Ojcze Nasz
  • Zdrowaś Mario
  • Wierzę w Boga

Tajemnice i właściwa modlitwa

Właściwa modlitwa zmienia się w zalżnoiści od tego, w jaki dzień odmawia się różaniec. Jest to bowiem modlitwa składająca się z 4 tajemnic odmawianych w określonym dniu:

  • Tajemnice radosne – poniedziałek i sobota
  • Tajemnice światła – czwartek
  • Tajemnice bolesne – wtorek i piątek
  • Tajemnice chwalebne – środa i niedziela

Tajemnicę należy odczytać po trzech wcześniejszych modlitwach,. Można także dołączyć rozważania.

Następnie należy ponownie odmówić modlitwę Ojcze Nasz, a następnie 10 razy Zdrowaś Mario – korzystając z każdego paciorka.

Przy dużym paciorku należy odmówić modlitwy Chwała Ojcu i O mój Jezu, a następnie odmawiamy kolejną zapowiadamy kolejną tajemnicę.

Zakończenie modlitwy

Po odmówieniu wszystkich tajemnic możemy zakończyć modlitwę. Odmawiamy Chwała Ojcu, O mój Jezu i Pod Twoją Obronę.  Odmawiamy je korzystając z medalika – tak jak na początku.

Jeden komentarz o “Jak odmawiać różaniec? Co jest potrzebne?

  1. Odmawianie różańca jest częścią mojego rytuału, kiedy potrzebuje pomocy Pana.

Comments are closed.