Jak ubrać się do kościoła? Strój dla kobiet i mężczyzn

Jak ubrać się do kościoła? Strój dla kobiet i mężczyzn

Jak ubrać się do kościoła? Strój na mszę powinien być elegancki, skromny i stonowany. Warto też pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Ogólne zasady

Przychodząc do kościoła musimy pamiętać, że jest to świątynia i miejsce kultu. Nadrzędną zasadą jest skromność. Strój nie powinien także przyciągać nadmiernej uwagi. W kościele wszyscy powinni skupić się na modlitwie i Bogu, nie zaś na wyglądzie innych osób.

Warto także ubrać się odświętnie, by podkreślić, jak uczestnictwo w mszy jest ważne. Nie muszą być to drogie i wystawne ubrania, ale też nie powinny być to ubrania, które nosi się na co dzień.

Jak ubrać się do kościoła? Kobiety powinny zwróić uwagę na stonowane kolory

Jak ubrać się do kościoła? Ubiór dla kobiet

Kobietom najczęściej poleca się sukienki i spódnice, jako najbardziej odświętne i kobiece ubrania. Warto pamiętać, że nie mogą być zbyt krótkie – nie mogą być krótsze, niż tuż przed kolano.

Konieczne jest także zasłanianie ramion. Można wybrać sukienkę lub bluzkę z dłuższym rękawem. To nie oznacza jednak, że nie możemy ubrać np. bluzki z krótkim rękawem. Należy jednak założyć na nią żakiet lub elegancki sweter.

Dodatki, jak buty i biżuteria też nie może przyciągać nadmiernej uwagi. Mile widziane są buty na obcasie, jednak nie mogą to być buty na bardzo wysokim obcasie. W przypadku biżuterii nie mogą to być np. wielkie wzorki. Zdecydowanie lepszy będzie skromny łańcuszek z krzyżykiem.

Ważne są także kolory. Należy zrezygnować z ostrych, intensywnych kolorów, np. czerwieni. Lepsze są stonowane kolory, np. biel, szarości, czy pastele.

Jak ubrać się do kościoła? Mężczyźni powinni zwrócić uwagę na eleganckie spodnie i dodatki

Jak ubrać się do kościoła? Ubiór dla mężczyzn

Zasady  odpowiedniego ubioru dotyczą także mężczyzn. Spodnie muszą być długie. Warto jednak pamiętać, że muszą być to eleganckie spodnie, np. garniturowe lub wizytowe.

Do spodni warto założyć koszulę. Nie musi być to koszula garniturowa ze sztywnym kołnierzykiem. Może być to koszula ze stonowanym wzorem, taką jak zwykle nosi się do pracy. Krawat nie jest konieczny. W chłodniejsze dni odpowiedni będzie także stonowany sweter, dobrze jednak, aby spod niego wystawał kołnierzyk koszuli.

Mężczyźni nie mogą w kościele nosić czapek czy kapeluszy. W przypadku innych dodatków należy stawiać na minimalizm. Wielki, rzucający się w oczy zegarek ze złota nie jest najlepszym wyborem.

Obuwie powinno być zakryte i eleganckie, może być to jednak obuwie zarówno wiązane, jak i wsuwane.

Podobnie jak w przypadku pań, warto stosować stonowane kolory. Dół powinien być ciemny, np. czarny, szary czy granatowy. Koszula nie musi być ciemna, nie może jednak mieć krzykliwego wzoru czy koloru.

Jak ubrać się do kościoła? Należy pamiętać o tym, że kościół jest wyjątkowym miejscem – świątynią, a msza nie jest wydarzeniem codziennym. Warto więc ubrać się elegancko i skromnie.

Jeden komentarz o “Jak ubrać się do kościoła? Strój dla kobiet i mężczyzn

  1. Najważniejsze to ubrać się do kościoła schludnie i przyzwoicie. Świątynia nie powinna być wybiegiem mody.

Comments are closed.