Historia Świętego Mikołaja

Historia Świętego Mikołaja

Historia Świętego Mikołaja wydaje się być opowieścią starą jak świat. Jednakże ta ikona Bożego Narodzenia ma swoje korzenie w prawdziwej osobie — katolickiej postaci św. Mikołaja. A za legendą Świętego Mikołaja i reputacją obdarowywania dzieci ekscytującymi prezentami kryje się nieco przerażająca opowieść o prawdziwej trosce jednego człowieka o pokrzywdzone dzieci.

Faktem jest, że ​​św. Mikołaj i Mikołaj, którego znamy i kochamy, to ta sama postać. Św. Mikołaj był prawdziwą osobą żyjącą w okresie około 220-343 roku. Według National Geographic był chrześcijańskim biskupem pochodzenia greckiego w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Dwie budzące niepokój opowieści o św. Mikołaju

Dwie konkretne historie św. Mikołaja zainspirowały współczesną ideę Mikołaja jako człowieka, który z dobroci swego serca dostarcza dzieciom prezenty. Niemniej jednak legendy zazwyczaj są nieco mroczniejsze, niż można by się spodziewać. I w tym przypadku też nie ma wyjątku od tej reguły.

W jednej ze znanych opowieści trzy młode dziewczyny zostają uratowane przed prostytucją, gdy młody biskup Mikołaj potajemnie dostarcza swojemu zadłużonemu ojcu trzy worki złota, które można wykorzystać na posag. Nie jest to zbyt odpowiednia historyjka, jaką można by rozgrzać atmosferę w Święto Bożego Narodzenia.

Druga historia nie jest o wiele przyjemniejsza, ale ukazuje już nieco wyraźniejszy obraz ukazujący miłość współczesnego Mikołaja do dzieci. Według opowieści Mikołaj wszedł do gospody, której właściciel właśnie zamordował trzech chłopców i marynował ich rozczłonkowane ciała w beczkach w piwnicy. Biskup nie tylko wyczuł zbrodnię, ale także wskrzesił ofiary.

Bajkowa ewolucja św. Mikołaja

Pomimo tych ponurych początków ludzie na całym świecie wyobrażają sobie znacznie przyjemniejszą historię i o wiele cieplejszą atmosferę, gdy myślą o Świętym Mikołaju w czerwonym kubraku i worku z prezentami. Obraz pulchnego mężczyzny ubranego na czerwono, który w ciągu jednej nocy podróżuje po całym świecie, aby dzielić się prezentami z dziećmi oraz zajadać ciasteczka, popijając je mlekiem, ewoluował z biegiem czasu.

Uważa się, że idea współczesnego Mikołaja tak naprawdę zrodziła się w XIX wieku. A sam Mikołaj jest postacią, która zmieniała się z czasem. Obecnie, w XXI wieku, dzieci mogą nawet wysłać Mikołajowi e-mail z odręcznie napisanym listem albo zadzwonić pod numer telefonu, aby usłyszeć wiadomość głosową od radosnego brodacza. A wszystko to bierze się z rzeczywistej postaci historycznej, której misją było niesienie pomocy i zapewnianie ochrony najmłodszym.