Pięciu świętych, którzy zmienili świat
Oto pięciu świętych chrześcijan, którzy zmienili świat na lepsze.
Święty Patryk
Św. Patryk powszechnie uważany jest za patrona Irlandii, a także za najbardziej znanego świętego na świecie. Urodził się około 385 roku w Wielkiej Brytanii. Był chrześcijańskim misjonarzem, który w wieku 16 lat został wywieziony do Irlandii, gdzie sprzedano go do niewoli. Jednak udało mu się z niej uciec i wrócić w swoje rodzinne strony, gdzie został biskupem.
Św. Patryk zaczął rozgłaszać ewangelię Jezusa Chrystusa w kraju zdominowanym przez pogan. Nawrócił wiele osób i zbudował kościoły w całej Irlandii. Po usłyszeniu przesłania św. Patryka królowie i całe królestwa przerzucały się na religię chrześcijańską. Tak wyglądało życie Patryka przez 40 lat. Zmarł 17 marca 461 roku w miejscu, gdzie powstał pierwszy zbudowany przez niego kościół.
Święta Joanna d’Arc
Urodzona w 1412 roku Joanna bardzo wcześnie w swoim życiu słyszała głosy świętych. Na początku głosy te mówiły ogólnikowo. Jednak w końcu dokładnie usłyszała, co powinna uczynić. Z tego względu w wieku 16 lat otrzymała polecenie udzielenia wsparcia królowi Francji w odzyskaniu jego tronu. A w wieku 17 lat pokonała opozycję i otrzymała własną armię. Odniosła kilka sukcesów bitewnych, które sprawiły, że król wrócił do Reims, wraz z Joanną u swego boku.
W 1430 Joanna została schwytana i sprzedana Anglikom. I nikt, nawet król, nie zrobił nic, aby ją uratować. Ze względu na swój wiek i nieznajomość zasad teologii nie wiedziała, jak odpowiedzieć na niektóre pytania. Odmówiła również odwołania swojego oświadczenia, które mówiło, że zrobiła to, co nakazał jej Bóg. Została uznana za winną herezji i spalona żywcem. Miała zaledwie 19 lat. 30 lat po śmierci została uznana za niewinną, a w 1920 roku okrzyknięto ją świętą. Św. Joanna d’Arc jest patronką żołnierzy.
Święty Tomasz z Akwinu
Św. Tomasz z Akwinu był księdzem i lekarzem. Urodził się w 1226 roku. Kiedy tylko osiągnął odpowiedni wiek, wyrzekł się wszystkich swoich ziemskich posiadłości, żeby wstąpić do Zakonu Dominikanów. Jego rodzina stanowczo się temu sprzeciwiała. Jednak Tomasza nie dało się zniechęcić.
W wieku 31 lat uzyskał doktorat. Wezwany do Rzymu, aby nauczać, odmówił przyjęcia zapłaty za swoje usługi. Wiedza Tomasza wypełniła 20 dużych ksiąg, z których często też głosił swoje kazania. Zmarł w klasztorze po chorobie w 1274 roku. Miał 48 lat. Św. Tomasz z Akwinu był jednym z najbardziej wpływowych nauczycieli teologii. W 1323 roku papież Prius V ogłosił go świętym.
Święty Walenty
Wiele okresów z życia św. Walentego jest nieznanych. Jednak faktem jest, że istniał. Dowodem na to może być portret drzeworytu, a także odkopany kościół, który został mu poświęcony. Znaleziono też teksty stwierdzające, że Walenty był księdzem i zginął męczeńską śmiercią w 269 roku.
W pewnym momencie odkryto, że Walenty udzielał ślubu nielegalnym parom chrześcijańskim i pomagał osobom prześladowanym przez cesarza Klaudiusza. Kiedy Walenty został aresztowany, Klaudiusz bardzo go polubił. Jednak niefortunnym błędem Walentego była próba nawrócenia cesarza. Został za to skazany na śmierć. A kiedy nie zabiło go rzucanie w niego kamieniami, został ścięty. Od momentu, gdy Walenty został przyłapany na udzielaniu ślubów, stał się patronem narzeczonych, małżeństwa i miłości. Od 496 roku ma również swoje święto celebrowane 14 lutego.
Być może zainteresuje Cię także, czy Walentynki są prawdziwym świętem.
Święty Damian
Urodzony w 1840 roku jako Józef, Damian otrzymał nowe imię, kiedy wszedł w życie zakonne. W 1864 przyjął święcenia kapłańskie na Hawajach. Dziewięć lat później zgłosił się na ochotnika do wyjazdu na wyspę Molokai, gdzie opiekował się trędowatymi. Jednak szczególnie wrażliwy był na dzieci, które trzymano z dala od reszty kolonii.
Nie dbając o swoje bezpieczeństwo, Damian budował na ziemiach Molokai szpitale, kliniki i kościoły. Zmarł na trąd w 1889 roku. W 1995 roku papież Jan Paweł II uczynił go świętym. Symbolami św. Damiana są drzewo i gołąb. Został też nazwany nieoficjalnym patronem HIV / AIDS.