5 faktów o działalności biznesowej Watykanu

5 faktów o działalności biznesowej Watykanu

Z jednej strony Kościół katolicki jest duchowym domem dla 1,1 miliarda ludzi na całym świecie. Natomiast z drugiej to także lukratywny biznes, na który składa się olbrzymi kapitał finansowy. Oto jak Watykan zarabia i wydaje swoje grube miliardy.

Bank Watykanu dysponuje aktywami o wartości ponad 7 mld euro

Bank Watykański, wraz ze swoimi 30 mld euro, od momentu powstania w 1942 roku często znajdował się w centrum skandalu i korupcji. Z tego względu papież Benedykt rozpoczął proces czyszczenia banku, a Franciszek kontynuuje tę pracę.

Konta Banku Watykańskiego mają być prowadzone tylko przez mieszkańców Watykanu i personel kościelny. Powodem jest fakt, że w przeszłości rachunki te były często przyznawane wpływowym urzędnikom włoskim, którzy chcieli przechować pieniądze bez płacenia podatków.

Bank Watykanu zamknął ponad 4000 kont w celu wyeliminowania korupcji i obecnie posiada ich łącznie 33 400.

Watykan miał ponad 1,1 miliarda euro poza swoim bilansem

Watykan jest podmiotem odrębnym od banku watykańskiego i w ostatnich kilku latach przeszedł własne porządki. W 2014 roku Watykan poinformował, że posiada aktywa o wartości ponad 1,1 miliarda euro, których wcześniej nie było w bilansie.

Watykan ma dwa główne podmioty – Stolica Apostolska, która zarządza Kościołem Katolickim i Państwo Watykańskie, które zarządza Watykanem.

W 2014 roku Stolica Apostolska odnotowała deficyt w wysokości 25,6 mln euro, mimo że otrzymała ponad 50 mln euro z Banku Watykańskiego. Największym wydatkiem w ubiegłym roku było zapłacenie 2 880 pracownikom łącznej sumy 126,6 mln euro.

Za prowadzenie Muzeów Watykańskich odpowiedzialne jest Państwo Watykańskie, które w 2014 roku miało nadwyżkę 63,5 mln euro – prawie dwukrotnie wyższą niż rok wcześniej.

Kaplica Sykstyńska jest w pewnym sensie do wynajęcia

W październiku 2014 roku Kaplica Sykstyńska została wynajęta po raz pierwszy producentowi samochodów Porsche. Czterdziestu fanów Porsche zapłaciło ponad 5 000 euro za udział w gali pod słynnym sufitem Michała Anioła w ramach projektu Art for Charity papieża Franciszka. Jednak Watykan nadal twierdzi, że nie wynajmuje kaplicy, tylko „udostępnia” ją dla grup prywatnych.

Ile kosztuje zostanie świętym

Kanonizacja księdza nie jest tania. Narodowe Sanktuarium i Bazylika Matki Bożej Zwycięstwa w Lackawanna w stanie Nowy Jork zebrała ponad 250 000 dolarów w celu kanonizacji swojego księdza Nelsona Bakera. Fundusze pokrywały publikację materiałów o księdzu, karty modlitewne, komunikację między Kościołem a Watykanem, koszty podróży do Rzymu oraz honoraria kanonicznego prawnika.

Koszt kanonizacji może się znacznie różnić w zależności od długości procesu i konkretnych dowodów potrzebnych do udowodnienia, że ​​kandydat kwalifikuje się do świętości.

Dzięki papieżowi Franciszkowi Watykan ma trzy razy więcej turystów

Od marca 2013, czyli od momentu, gdy papież Franciszek zastąpił papieża Benedykta, turystyka w Watykanie prawie się potroiła. Na wydarzenia z udziałem papieża Franciszka do Watykanu przybyło już ponad 12 milionów gości.

Powyższe liczby nie uwzględniają nawet udziału w wydarzeniach papieża Franciszka, które odbyły się poza Watykanem – to wiąże się z kolejnymi prawie 13 milionami odwiedzających. Natomiast papieża Benedykta w latach 2005-2013 odwiedziło około 20,5 miliona gości.