Zabawne ciekawostki o Watykanie

Zabawne ciekawostki o Watykanie

Watykan to światowej sławy obiekt religijny, dom papieża i zapierająca dech w piersiach architektura. Jednakże to wspaniałe miejsce ma także zupełnie inne – bardziej humorystyczne oblicze. Z tego względu postanowiliśmy wyszukać 10 zabawnych faktów na temat Watykanu.

Najmniejsze państwo świata

W 2011 roku populacja Watykanu liczyła zaledwie 594 osoby. Jest to zdecydowanie najmniejszy naród na świecie. Ponadto, przyciąga również więcej turystów jakiekolwiek inne miejsce na świecie – prawie 5,5 miliona odwiedzających każdego roku.

Bankomat w języku łacińskim

Należy do banku watykańskiego i jest chyba jedynym bankomatem na świecie z instrukcjami po łacinie. Ciekawe, ile osób zmagało się z wypłatą pieniędzy z tego bankomatu.

Watykan jest właścicielem teleskopu w Arizonie

Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia światłem w Rzymie coraz trudniej było korzystać z Obserwatorium Watykańskiego znajdującego się 30 km poza miastem. Z tego powodu w 1981 roku Watykan zakupił najnowocześniejszy teleskop, który znajduje się na szczycie Mount Graham w południowo-wschodniej Arizonie.

Watykan ma własną armię

Znana oficjalnie jako Papieska Gwardia Szwajcarska, armia ta liczy tylko 135 osób. Jej żołnierze mają na sobie mundury, które wyglądają, jakby nie były zmieniane od epoki renesansu. Aczkolwiek mają też na koncie nowoczesne szkolenie wojskowe.

Watykan ma własną drużynę piłkarską

Watykańska drużyna piłkarska składa się wyłącznie z pracowników tego maleńkiego kraju. Do drużyny należą funkcjonariusze policji, pracownicy poczty i członkowie Gwardii Szwajcarskiej. Grają w żółtych, niebieskich i białych barwach.

Watykan ma najkrótszą kolej na świecie

Z zaledwie dwoma 300-metrowymi torami i jedną stacją, sieć kolejowa Watykanu jest najkrótsza na świecie. Służy do importowania towarów i do celów ceremonialnych. Nie posiada regularnych pociągów pasażerskich.

W Watykanie piją najwięcej wina na świecie

Przeciętny mieszkaniec Watykanu spożywa rocznie 55 litrów wina. A to sprawia, że Watykan ma najwyższy wskaźnik spożycia wina na jednego mieszkańca na całym świecie.

Watykan pochwalił film z Jamesem Bondem „Skyfall”

Watykan zatwierdził film „Skyfall”, mówiąc, że James Bond grany przez Daniela Craiga był „bardziej ludzki”, „mniej banalny” i „mniej uległy na przyjemności życia”.

Watykan nie lubi Beatlesów

Swego czasu Watykan potępił Beatlesów po niesławnym oświadczeniu Johna Lennona, który stwierdził, że ich zespół jest bardziej popularny niż Jezus. Od tamtego czasu wiele się zmieniło i Watykan oficjalnie wybaczył to porównanie.