Czy Wyspa Wielkanocna zaczerpnęła swoją nazwę od Świąt Wielkanocnych?

Czy Wyspa Wielkanocna zaczerpnęła swoją nazwę od Świąt Wielkanocnych?

Te bardzo rozpoznawalne posągi na Wyspie Wielkanocnej, zwane moai, już od długich lat wprawiają w zakłopotanie i fascynują odkrywców, ekspertów oraz resztę świata. Można tutaj nawiązać jeszcze do 1722 roku, kiedy to holenderski odkrywca Jacob Roggeveen natknął się na te kamienne olbrzymy.

A Roggeveen jest powodem, dla którego wyspa nazywana jest Wyspą Wielkanocną. A to dlatego, że przybył na tę wyspę wraz z załogą właśnie w Niedzielę Wielkanocną.

Obecni mieszkańcy Isla de Pascua nazywają ją Rapa Nui, co wskazuje na smutną historię tego miejsca. Najwyraźniej Rapa Nui wywodzi się od handlarzy niewolników, którzy uprowadzili mieszkańców wyspy i jakoś pomylili ją z inną wyspą o nazwie Rapa.

Mimo całej wspaniałości moai ludzka historia życia na Rapa Nui od wieków była ponura. Głód, wojny i choroby powodowane przez przypływające statki oraz zmiany ekologiczne wydają się nieustannie nękać rdzennych mieszkańców. Oczywiście wszystko to sprawia, że posągi spowija jeszcze większa tajemnica.

A tutaj dowiesz się szczegółów o Wyspie Wielkanocnej.

Badania sugerują, że istnieją dwie możliwe nazwy, jakimi ochrzczono tę wyspę, zanim pojawili się na niej Europejczycy. Pierwszą jest „pępek świata”, a drugą „oczy patrzące w niebo”. Obie nazwy pochodzą jedynie z domysłów. Natomiast brak konkretnej odpowiedzi jest kolejnym aspektem, który podkreśla tragiczną i chaotyczną przeszłość jednego z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.