Czy Watykan jest otwarty w Boże Narodzenie?

Czy Watykan jest otwarty w Boże Narodzenie?

Faktem jest, że w Wigilię, Boże Narodzenie i Dzień Świętego Szczepana niektóre części miasta są zamknięte. Jednak przez cały okres świąteczny drzwi do Watykanu stoją dla wszystkich otworem.

Z racji tego, że Boże Narodzenie to ważny okres w kalendarzu chrześcijańskim, jest to również doskonały czas na odwiedzenie Stolicy Apostolskiej. Upamiętniając narodziny Chrystusa, Watykan robi wszystko, aby uczcić tę szczególną porę roku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy chrześcijaninem, czy nie, Boże Narodzenie w Watykanie to magiczny czas. Wszędzie migoczą bajkowe światła, budynki toną w prześlicznych dekoracjach, a ulice wypełnia świąteczna muzyka.

Część z nas może pomyśleć, że Boże Narodzenie to czas samotnych podróży, ponieważ tłumy turystów wracają do domu, a mieszkańcy włoskich miast wyjeżdżają do rodzinnych miasteczek. Jednak nie ma się czym przejmować, bo zwiedzanie Watykanu w okresie świątecznym i tak jest niezapomnianym przeżyciem.

Wigilia w Watykanie przyciąga ogromne tłumy ludzi, którzy przychodzą, żeby zobaczyć przepiękną szopkę bożonarodzeniową i ogromną choinkę na Placu Świętego Piotra. Wielu z nich ochoczo bierze również udział w różnego rodzaju wydarzeniach religijnych, jakie odbywają się przez cały grudzień.

Co jest otwarte w Boże Narodzenie w Watykanie?

Spójrzmy teraz, gdzie będziemy mogli spędzić nasz czas podczas świątecznego pobytu w Stolicy Apostolskiej.

Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska

Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska 25 i 26 grudnia są zamknięte. Ponadto, obiekty te są również zamknięte w każdą niedzielę grudnia i stycznia. Wyjątkiem jest ostatnia niedziela każdego miesiąca.

Bilety do Muzeum Watykańskiego i Kaplicy Sykstyńskiej kosztują 17 euro. I trzeba mieć na uwadze, że jest to tylko cena za wstęp. Wszelkie inne dodatki, takie jak wycieczka z przewodnikiem lub audioprzewodnik, będą nas już kosztować więcej. Z tego względu warto tam dotrzeć na czas, aby nie przegapić tej wyjątkowej wizyty!

Plac Świętego Piotra i Bazylika Świętego Piotra

Obiekty te otwarte są przez cały okres świąteczny. Jednakże w Boże Narodzenie i Wigilię godziny otwarcia są ograniczone. Msza bożonarodzeniowa ogranicza liczbę odwiedzających, ponieważ wstęp jest tylko za okazaniem biletu. Z kolei Plac Świętego Piotra jest otwarty dla wszystkich. Tylko może być nieco ciasno, ponieważ będzie zapełniać go mnóstwo mieszkańców i turystów.

Co więcej, jeśli zamierzamy wpaść do Watykanu już na początku grudnia, możemy przyjechać prosto na uroczyste zapalenie lampek świątecznych. Choinka na Placu Świętego Piotra z reguły zapalana jest w okolicach 5 grudnia.

Świąteczne zwiedzanie Rzymu

Po zakończeniu zwiedzania Watykanu warto skierować się w stronę Rzymu. Tutaj czekają na nas równie świąteczne dekoracje, wydarzenia i zajęcia. A do tego zwiedzanie wspaniałego miasta, które z pewnością wprowadzi nas w świąteczny nastrój. Spacerując ulicą, na jednym z jarmarków bożonarodzeniowych możemy zakupić domowego grzańca albo gorącą czekoladę i sączyć rozgrzewający trunek, sunąc oświetlonymi alejkami. Potem możemy wpaść z wizytą na lodowisko i pojeździć na łyżwach w jednym z rzymskich skateparków. Jest to świetna aktywność, dzięki której zapomnimy o szczypiącym mrozie. A cały wieczór możemy zakończyć koncertem bożonarodzeniowym i spokojną nocą, oczekując na przybycie Świętego Mikołaja.