Co należy i czego nie należy robić podczas Mszy świętej

Co należy i czego nie należy robić podczas Mszy świętej

Religia jest obiektywnym tematem i nie każda osoba jest duchowa, w tym również wielu chrześcijan. Aczkolwiek uczęszczanie na mszę, szczególnie w zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, jest nadal wydarzeniem społecznym i publicznym, które wymaga odpowiedniego zachowania.

Znajomość etykiety kościelnej może pomóc w zrozumieniu tego, jak należy się zachowywać podczas Mszy świętej, niezależnie od tego, czy chodzimy do kościoła w każdą niedzielę, czy tylko towarzyszymy znajomym podczas ważnych świąt.

Punktualność

Pojawianie się na Mszy św. po jej rozpoczęciu odbierane jest jako brak szacunku. Jeśli zdarzy się, że spóźnisz się na mszę, staraj się nie przeszkadzać w nabożeństwie. Wejdź po cichutku, ale nie rób tego podczas ważnego momentu, takiego jak Eucharystia lub Ewangelia.

Trzymaj swoje rzeczy przy sobie

Kurtki i torby należy trzymać blisko siebie, aby nie walały się po całej ławce.

Nie używaj technologii

Msza to nie czas na telefony, aparaty czy inne rozpraszające uwagę urządzenia. Wszystkie potencjalne źródła hałasu powinny być wyłączone lub wyciszone.

Milczenie jest złotem

Jeśli musisz już coś powiedzieć podczas mszy, zrób to cicho i dyskretnie. Ludzie przychodzą do kościoła, aby się modlić i rozmyślać, a to wymaga spokojnego otoczenia.

Ubieraj się z szacunkiem

Dzisiaj kościół jest dość swobodny. Pozwala nawet na dżinsy i trampki. Jednak w dalszym ciągu należy ubierać się z szacunkiem – żadnych prześwitujących lub wyzywających bluzeczek i krzykliwego ubioru.

Nie jedz i nie pij

Jedzenie i picie w kościele jest lekceważące. Poza tym, jeśli ktoś planuje przyjęcie Komunii, to powinien pościć przez godzinę. Dlatego chrupanie chipsów albo żucie gumy podczas mszy nie jest mile widziane. Oczywiście istnieją wyjątki ze względów medycznych lub małych dzieci.

Nie podawaj ręki przy znaku pokoju, gdy jesteś chory

Kiedy nadejdzie czas, aby przekazać znak pokoju przez uścisk dłoni, upewnij się, że Twoja ręka jest czysta. Jeśli toczysz walkę z przeziębieniem, użyj środka do dezynfekcji rąk. A jeśli jesteś bardzo chory i nie chcesz roznosić zarazków, to tylko uprzejmie skiń głową.

Żadnego wiercenia

Powinieneś powstrzymać się od wiercenia. Nie musisz siedzieć nieruchomo jak posąg. Pamiętaj tylko, że znajdujesz się w świętym otoczeniu i nie chcesz zakłócać spokojnej atmosfery.

Zabierz hałaśliwe dziecko do tylnej ławki

Jeśli twoje dziecko zacznie się miotać i hałasować, zabierz je na tył kościoła. Większość parafian będzie wyrozumiała, ale i tak nie powinieneś przejawiać braku szacunku, zakłócając nabożeństwo. Jeśli masz małe dziecko lub wiesz, że jest hałaśliwe, znajdź sobie miejsce z tyłu – w pobliżu wyjścia, aby w razie czego szybko uciec z kościoła.

Siadaj, wstawaj i klękaj zgodnie z wymaganiami

O ile nie jest to spowodowane starością lub problemem zdrowotnym, powinieneś usiąść, wstać i klęknąć, kiedy zachodzi taka potrzeba. A jeśli nie wiesz, kiedy to zrobić, nie siadaj w pierwszym rzędzie i naśladuj innych.

Nie przyjmuj Komunii, jeśli nie jesteś religijny

Kiedy nadejdzie czas przyjęcia Komunii, nie przyjmuj jej, jeśli nie uznajesz tej religii. Komunia jest traktowana bardzo poważnie, dlatego Twoje zachowanie może być postrzegane jako brak szacunku.

Nie wychodź przed końcem

Możesz zauważyć, że niektóre osoby wychodzą zaraz po przyjęciu Komunii. Staraj się tego nie robić. Ksiądz musi jeszcze złożyć modlitwę końcową, przedstawić ogłoszenia parafialne i złożyć życzenia na nadchodzący tydzień. Pośpiech wyjścia z kościoła uważany jest za lekceważenie mszy. Z tego względu powinieneś opuścić świątynię dopiero po tym, jak opuści ją ksiądz i ministranci.

Dbaj o własny komfort

Jeśli towarzyszysz we mszy znajomym lub rodzinie i nie wyznajesz tej religii, nie odczuwaj presji, aby się przeżegnać lub odmawiać modlitwy. Oczywiście możesz to zrobić, ale zachowując własny komfort. Możesz uczęszczać i słuchać bez angażowania się w mszę. A jeśli z czymś się nie zgadzasz, zachowaj dzielenie się swoimi uwagami, aż wyjdziesz z kościoła.