Święta katolickie – które są najważniejsze?

Święta katolickie – które są najważniejsze?

W kalendarzu liturgicznym możemy znaleźć wiele świąt. Część z nich to święta nakazane – najważniejsze święta, które każdy chrześcijanin musi obchodzić. Jak należy obchodzić takie święta katolickie?

Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

To święto obchodzimy 1 stycznia. Jest to najstarsze święto maryjne. Tego dnia czcimy Maryję jako matkę Jezusa Chrystusa. Tego dnia odbywa się Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

Trzech Króli

Święto to obchodzimy 6 stycznia. Obchodzimy je na pamiątkę wizyty Trzech Królów w żłóbku – Kacpra, Melchiora i Baltazara.  Trafili oni do Jezusa za sprawą gwiazdy betlejemskiej i przekazać mu dary – mirrę, kadzidło i złoto. Tego dnia odbywa się uroczystość Objawienia Pańskiego.

Środa Popielcowa

To święto rozpoczynające Wielki Post. Tego dnia odbywa się msza święta, podczas której odbywa się posypywanie głowy popiołem. Obrzęd ten zastępuje akt pokuty.

Święta katolickie - które musimy obchodzić?

Triduum Paschalne i Wielkanoc

Jest to najważniejsze święto w ciągu roku liturgicznego. Ma ono za zadanie upamiętnić wydarzenia związane ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.

Na Triduum Paschalne składa się:

  • Wielki Czwartek – upamiętnia Ostania Wieczerzę. Tego dnia sprawowana jest wieczorem msza święta. Jest ona niezakończona, a eucharystia jest przenoszona np. do kaplicy bocznej.
  • Wielki Piątek – tego dnia odbywa się Droga Krzyżowa. Krzyż tego dnia jest zasłonięty, a wszelkie ozdoby np. świeczniki i kwiaty są usunięte.
  • Wielka Sobota – tego dnia nie odbywa się żadna msza, kościoły są jednak otwarty i możemy odwiedzić symboliczny grób pański

Można więc powiedzieć, że na Triduum Paschalne składają się 3 święta katolickie. Niedziela wielkanocna to dzień, w którym świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tego dnia odbywa się uroczysta msza święta i procesja.

Wniebowstąpienie Pańskie

To święto obchodzone po 40 dniach od Zmartwychwstania Pańskiego. Jezus przez 40 dni po zmartwychwstaniu przebywał wśród swoich uczniów. Wniebowstąpienie jest triumfalnym zakończeniem jego życia. Wniebowstąpienie nastąpiło w ogrodzie oliwnym – Jezus uniósł się w górę i zniknął.

Boże Ciało

To święto Eucharystii, a dokładniej ma za zadanie upamiętnić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święto co roku odbywa się w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Podczas tego dnia odbywa się procesja, który przechodzi przez 4 przygotowane specjalnie na tę okazję ołtarze. Tradycyjnie dziewczynki, które uczestniczyły w tym roku w uroczystości Pierwszej Komunii Świętej sypią płatki kwiatów na czele procesji.

Święta katolickie - jak je obchodzimy?

Wszystkich Świętych i Zaduszki

Uroczystość Wszystkich Świętych odbywa się 1 listopada. Odbywa się ono na pamiątkę wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan świętości. 2 listopada odbywają się Zaduszki. Tego dnia upamiętnia się bliskich, którzy już zmarli.

W tych dniach odwiedzamy cmentarze. Na grobach pozostawiamy znicze i kwiaty. Odbywa się także msza święta – nierzadko w kaplicach przycmentarnych.

Święta Bożego Narodzenia

Święto Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia. To święto w którym upamiętniamy narodziny Jezusa Chrystusa. Tego dnia odbywa się uroczysta msza.

Dzień wcześniej odbywa się Wigilia Bożego Narodzenia. Tego dnia zasiadamy wraz z rodziną do uroczystej kolacji. Na jej koniec wręczane są też prezenty, które wcześniej umieszczane są pod choinką.

Obchodzimy także drugi dzień świąt 26 grudnia. Tego dnia upamiętniamy śmierć św. Szczepana – pierwszego męczennika. Został on ukamieniowany w Rzymie za swoją wiarę.