Koszyczek wielkanocny – co musi się w nim znaleźć?

Koszyczek wielkanocny – co musi się w nim znaleźć?

Koszyczek wielkanocny kojarzy się głównie z pisankami, ale to nie wszystko. Konieczne są też inne pokarmy i ozdoby. Co jeszcze musi się w nim znaleźć?

Pisanki

Pisanki są jednym z najbardziej charakterystycznym elementem koszyczka wielkanocnego. Są to najczęściej gotowane jajka, których skorupki są ozdobione w różne sposoby. Najczęściej są to jajka barwione za pomocą różnych barwników. Tradycyjnie są to naturalne barwniki – jajka gotowane są  z łupinami cebuli lub z czerwoną kapustą. Na jajka można też przykleić różnorodne ozdoby, np. wstążeczki.

Jajka są symbolem nowego życia i odrodzenia, dlatego są tak ważnym elementem koszyczka.

Chleb

Do koszyczka należy włożyć kawałek chleba. Jest on symbolem ciała Chrystusa. Pieczywo przypomina także o cudzie dokonanym przez Jezusa Chrystusa – rozmnożeniu pokarmów.

Sól

Sól ma dwa znaczenia. Z jednej strony jest minerałem symbolizującym oczyszczenie i prawdę. Z drugiej strony konserwujące właściwości soli kojarzą się z odstraszaniem zła oraz i ochroną przed zepsuciem.

Koszyczek wielkanocny to jedna z ważnych tradycji

Chrzan

W koszyczku nie może zabraknąć kawałka chrzanu. Można wykorzystać także tarty chrzan ze słoiczka. Chrzan jest symbolem siły – głownie fizycznej. Chrzan też przez swój ostry smak i zapach wyciska łzy w oczu. To ma symbolizować żal za swoje grzechy.

Wędlina

W koszyczku nie może zabraknąć także wędlin. Można ją zastąpić także kiełbasą. Mięso ma bardzo ważną symbolikę – odnosi się do Ostatniej Wieczerzy. Symbolizuje również ucztę, na którą Bóg zaprasza wszystkich wierzących po zmartwychwstaniu. Wędlina symbolizuje także dobrobyt.

Ciasto

Do koszyczka można włożyć kawałek ciasta. Coraz częściej też można kupić małe babeczki specjalnie do koszyczka. Ciasto ma symbolizować ludzkie umiejętności i dążenie do doskonałości.

Baranek

Koszyczek wielkanocny nie może obejść się bez baranka. Baranek najczęściej jest wykonany z cukru, masła, chleba a niekiedy także ciasta lub czekolady. Jest symbolem Baranka Bożego – czyli Jezusa Chrystusa i jego ofiary na krzyżu.

Ozdoby

Dary w koszyczku nakrywane są serwetką – najczęściej białą z delikatnymi ozdobami i rysunkami. Do koszyczka można także dodać zielone gałązki – bukszpanu lub tzw. Bazie kotki. Są one symbolem odrodzenia.