Kolory liturgiczne – jakie są używane?

Kolory liturgiczne – jakie są używane?

Księża w ciągu roku korzystają z szat w różnych kolorach. Nie jest to jednak kwestia jedynie estetyczna. Wszystkie kolory liturgiczne mają swoje znaczenie i noszone są w ściśle określonym okresie liturgicznym.

Biały

Biel to kolor, który ma ważną symbolikę, nie tylko w wierze katolickiej. Oznacza czystość, niewinność. Wiąże się także z pokojem. Księża zakładają biały ornat głównie w okresie świątecznym – podczas Wielkiejnocy i świąt Bożego Narodzenia. Często jest używany także podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Księża noszą go także podczas świąt maryjnych.

Biały ornat jest też charakterystyczny dla nabożeństw takich jak chrzest, ślub czy pogrzeb dziecka.

Zielony

Zieleń jest symbolem nadziei i zwycięstwa, ale także spokoju. Kojarzony jest również z płodnością. Kolor zielony noszony jest podczas okresu zwykłego w Kościele. Księża wówczas noszą szaty podczas każdej mszy świętej, która nie jest uroczystością.

Kolory liturgiczne - używanych jest 6 w trakcie roku

Czerwony

Czerwień kojarzona jest z krwią, w Kościele Katolickim wiąże się z męką Chrystusa. Symbolizuje także Ducha Świętego. Ornaty w tym kolorze używane są w ściśle wyznaczonych dniach – W Niedzielę Palmową i Wielki Piątek. Szaty w tym kolorze są też charakterystyczne podczas mszy poświęconych męczennikom za wiarę.

Fioletowy

Kolor też oznacza pokutę, wiąże się także ze smutkiem, a nawet żałobą. Jednocześnie symbolizuje także oczekiwanie. Dlatego fioletowe szaty są noszone przede wszystkim w okresie Wielkiego Postu . Księża noszą je także podczas Adwentu, czyli okresie tuż przed Bożym Narodzeniem. Księża mogą nosić także fioletowy ornat podczas pogrzebu.

Czarny

Czerń to kolor kojarzący się ze śmiercią, smutkiem i żałobą. To kolor, który w Kościele kojarzy się także ze zmartwychwstaniem. Szaty w tym kolorze noszone są obecnie jedynie podczas podczas pogrzebów. Coraz częściej też kolor ten zastępowany jest przez fiolet.

Różowy

Róż to kolor radości. Symbolizuje także dzieciątko Jezus, To najrzadziej stosowany kolor szat liturgicznych. Szaty w kolorze różowym zakładane są tylko 2 razy w roku – w III Niedzielę roku liturgicznego i IV niedzielę Wielkiego Postu. Te dwa dni nazywane są Niedzielą Gaudete i Niedzielą Laetare.