5 ciekawostek na temat Bazyliki św. Piotra

5 ciekawostek na temat Bazyliki św. Piotra

Bazylika św. Piotra, oficjalnie znana jako Basilica Papale di San Pietro in Vaticano i powszechnie jako Bazylika Świętego Piotra, to późnorenesansowy kościół znajdujący się w Watykanie. Bazylika jest nie tylko głównym kościołem, ale także pierwszym z siedmiu kościołów pielgrzymkowych w Rzymie.

Optyczna iluzja

Na szczycie wzgórza z domkami mieszkalnymi znajduje się ulica, z której prezentują się iście spektakularne widoki na Bazylikę Świętego Piotra, a szczególnie na jej słynną kopułę. Oglądając kopułę z ulicy Via Niccolò Piccolomini, można wypróbować magiczną iluzję, w której kopuła się zwiększa, gdy my się oddalamy i zmniejsza, gdy się zbliżamy. To złudzenie optyczne jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie zwiedzania Rzymu.

Projekt Michała Anioła

Do piękna Bazyliki św. Piotra przyczyniło się wielu mistrzów, w tym Bramante, Bernini i Rafael. Jednak to dopiero Michał Anioł zaprojektował tak wspaniałą kopułę, rozpoczynając ten projekt, mając już 71 lat. Michał Anioł zmarł w 1564 roku. Jednakże jego uczeń z powodzeniem kontynuował wizję wielkiego mistrza, zwieńczając bazylikę majestatyczną kopułą ukończoną w 1590 roku.

Kopuła Bazyliki św. Piotra na Watykanie jest jedną z największych kopuł na świecie.

Słynne schody

Prawdopodobnie jednym z najciekawszych sposobów na podziwianie kopuły w Bazylice św. Piotra jest wspięcie się na 491 schodów, gdzie ze szczytu można podziwiać obrazkową panoramę rzymską. Wspinaczka odbywa się w towarzystwie wąskich, ciemnych i ciasnych schodów, a także liny, której można się trzymać. Wyzwanie nie tylko dla osób spragnionych pięknych widoków, ale równocześnie bardziej energicznych.

Widoki przez dziurkę od klucza

Wraz z barwnymi domkami, kwitnącymi różami i magicznymi ogrodami, Aventine Hill również oferuje naprawdę wyjątkowy widok na kopułę Bazyliki św. Piotra. Villa del Priorato di Malta i jej rozległa posiadłość leży na szczycie wzgórza Awentyn.

Typowo zamknięte drzwi prowadzące do ogrodów willi mają antyczną dziurkę od klucza, z której roztacza się absolutnie malowniczy widok na Kopułę.

Wielka inspiracja

Kopuła św. Piotra i Michała Anioła były niewątpliwie inspirowane Panteonem. Chociaż Panteon został zbudowany wieki wcześniej (w 125 roku), Bazylika św. Piotra znajduje się zaledwie kilka kilometrów dalej – w historycznym centrum Rzymu.

Wspaniały Panteon nie tylko miał ogromny wpływ na projekt kopuły w Bazylice św. Piotra. Niektórzy spekulują, że większość brązu użytego do stworzenia baldachimu w Bazylice św. Piotra pochodzi bezpośrednio z dachu Panteonu.