10 najbardziej imponujących posągów Chrystusa

10 najbardziej imponujących posągów Chrystusa

Od Brazylii po Nigerię, te wyszukane pomniki zostały wzniesione, aby oddać hołd największemu symbolowi wiary chrześcijańskiej. Oto 10 najbardziej imponujących posągów Jezusa Chrystusa na świecie.

Chrystus Król w Świebodzinie, Polska

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie liczy 52,5 metra wysokości i jest uważany za jedną z najwyższych figur Jezusa na świecie – łącznie z kopcem i koroną. Obiekt został ukończony w 2010 roku. A zbudował go ks. Sylwester Zawadzki, przeznaczając niemałą sumę darowizn w wysokości ponad 5,5 mln złotych.

Chrystus Król w Lizbonie, Portugalia

Zainspirowany statuą Chrystusa Odkupiciela z Rio, Chrystus Król został zbudowany w latach 1959-1969 w Lizbonie, w Portugalii. Jest to symbol wdzięczności Portugalczyków za to, że podczas II wojny światowej ich kraj nie był zbyt mocno nękany przez wroga. Pomnik wznosi się na wysokość prawie 25 metrów, a do tego stoi na cokole o wysokości około 90 metrów – na klifie nad rzeką Tag. A to z kolei czyni go najwyższym pomnikiem Jezusa na świecie.

Chrystus Odkupiciel w Rio de Janeiro, Brazylia

Wszyscy znają kultową figurę Jezusa, górującą nad Rio de Janeiro w Brazylii. Ta 30-metrowa statua została zbudowana w latach 1922-1931 i obecnie jest jednym z siedmiu cudów świata. Jest też prawdopodobnie najsłynniejszym pomnikiem Jezusa na świecie, pomimo że jest dopiero piątym co do wielkości. Mierzy 30 metrów wysokości. Ponadto, na jej ramionach, dłoniach i głowie zamontowane są piorunochrony, ponieważ każdego lata piorun uderza w statuę średnio 12 razy.

Cristo de la Concordia w Cochabamba, Boliwia

Druga co do wielkości statua Jezusa na świecie – Cristo de la Concordia (Chrystus Pokoju) stoi na wysokości 33 metrów. Każdy metr oznacza jeden rok życia Chrystusa. Pomnik jest tylko o kilka centymetrów wyższy niż Chrystus Odkupiciel w Rio de Janeiro. Ażeby dotrzeć do posągu, zwiedzający muszą wspiąć się na wzgórze, zaliczając 2 000 schodków. Co więcej, w każdą niedzielę turyści mogą też wspiąć się na ramiona posągu, aby podziwiać zapierające dech w piersiach pejzaże.

Chrystus z Otchłani w Key Largo na Florydzie, Stany Zjednoczone

Chrystus z Otchłani to wysoka na 2,6 metra statua Jezusa Chrystusa z brązu, która zanurzona jest w wodach Florydy. Jest jednym z trzech pomników stworzonych przez włoskiego artystę Guido Gallettiego. Chrystus z Otchłani w Key Largo stanowi znakomitą atrakcję dla pływaków i płetwonurków, a także lokalnych wycieczek łodzią ze szklanym dnem.

Cristo Rey w Cali, Kolumbia

Zbudowany w 1953 roku Cristo Rey to posąg o wysokości 26 metrów, który znajduje się na szlaku Cerro de los Cristales w wiosce Los Andes, na zachód od miasta Cali w Kolumbii. Posąg wznosi się na szczycie wysokiej góry w mieście. Z tego względu tylko turyści z dobrą kondycją fizyczną będą mogli wspiąć się na ten szczyt. Warto zdobyć się na wysiłek, ponieważ na górze malują się naprawdę wspaniałe widoki.

Boski Zbawiciel Świata w San Salvador, Salwador

Zbudowany w 1942 roku pomnik przedstawia stojącego na kuli ziemskiej Jezusa. Natomiast kula znajduje się na szczycie wysokiej podstawy z betonu. Pomnik można znaleźć w mieście San Salvador w Salwadorze. W 1986 roku, podczas trzęsienia ziemi, pomnik doznał kilku uszkodzeń. Jednak w 2010 roku został przemalowany i odrestaurowany, aby powrócić do swojej dawnej świetności.

Sprawdź też ranking filmów o Jezusie Chrystusie.

Jesus de greatest w stanie Imo, Nigeria

Stan Imo w Nigerii słynie z wielkich gestów z udziałem posągów. Jesus de greatest w stanie Imo to najwyższy posąg Jezusa Chrystusa w Afryce. Projekt narodził się w 1997 roku w umyśle 43-letniego biznesmena Obinna Onuoha, który marzył o zbudowaniu gigantycznego posągu Jezusa. Prace nad pomnikiem ruszyły w 2013 roku, umożliwiając wielkie odsłonięcie afrykańskiego dzieła trzy lata później.

Chrystus z Vung Tau, Wietnam

Budowę nad tą ogromną statuą Jezusa rozpoczęto w 1974 roku, a ukończono w 1993 r. Pomnik ma 32 metry wysokości i stoi na 4-metrowej platformie, co daje w sumie 36 metrów wysokości. Natomiast rozpiętość ramion posągu wynosi 18,3 metra. Imponującą rzeczą jest to, że pomnik wyposażono w 133 schody wewnętrzne, dzięki którym można wejść prawie na szczyt obiektu.

Chrystus Odkupiciel Andów, na granice Chile i Argentyny

Będący symbolem pokoju pomnik Chrystusa Odkupiciela Andów można podziwiać na granicy Chile i Argentyny. Obiekt został odsłonięty w 1904 roku i symbolizuje pokojowe rozwiązanie sporu granicznego między tymi dwoma krajami.