8 najwyższych katedr na świecie

8 najwyższych katedr na świecie

Szukacie spektakularnych obiektów, które stanowią jedne z najpiękniejszych symboli chrześcijaństwa na świecie? Jeżeli tak, powinniście spojrzeć na poniższą listę ośmiu zachwycających katedr, które wywierają niesamowite wrażenie na wszystkich turystach, nawet tych o odmiennych poglądach religijnych.

Katedra św. Pawła w Londynie, Wielka Brytania

Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków Londynu. Katedra ma 111 metrów wysokości i w latach 1710-1967 była najwyższym budynkiem w mieście. Jest także drugim co do wielkości budynkiem kościelnym w Wielkiej Brytanii, zaraz po obiekcie Liverpoolu.

Katedra Najświętszej Marii Panny we Fryburgu, Niemcy

Licząca 116 metrów wysokości katedra we Fryburgu jest jedyną gotycką wieżą kościelną w Niemczech. Została ukończona w średniowieczu – w 1330 roku. Co więcej, Katedra Najświętszej Marii Panny we Fryburgu przetrwała też naloty bombowe z listopada 1944 roku, które zniszczyły wszystkie domy na zachodzie i północy.

W katedrze znajduje się aż 19 dzwonów o łącznej wadze 25 ton. A to czyni ją jednym z największych takich obiektów w Niemczech.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu, Francja

Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu zlokalizowana jest we Francji. Niektóre części budynku nadal reprezentują architekturę romańską. Warto też dodać, że katedra uważana jest za jeden z przykładów architektury późnogotyckiej. Dzięki swoim 142 m wysokości w latach 1647-1874 była najwyższym budynkiem na świecie.

Kościół św. Mikołaja w Hamburgu, Niemcy

Kościół wznosi się na wysokość 147 metrów i swego czasu był najwyższym budynkiem na świecie (w latach 1874-1876). Dawny główny kościół został zniszczony podczas nalotów bombowych w 1943 roku. Dzisiaj jest swego rodzaju pomnikiem w ruinach, który odwiedzany jest głównie w celu upamiętnienia wydarzeń z drugiej wojny światowej i ich konsekwencji.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen, Francja

Katedra ta liczy 151 metrów i można ją znaleźć we Francji. Budowę tego wspaniałego obiektu ukończono w 1880 roku. Natomiast słynne obrazy, które dekorują wnętrze katedry, namalował impresjonista Claude Monet.

Katedra w Kolonii, Niemcy

Katedra w Kolonii piętrzy się na wysokość 157 metrów i jest najczęściej odwiedzanym punktem orientacyjnym w Niemczech. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie drugiej wojny światowej na katedrę spuszczono 14 bomb lotniczych. Na szczęście budynek zdołał przetrwać, ale z poważnymi uszkodzeniami.

Katedra w Lincoln, Wielka Brytania

W przeszłości Katedra w Lincoln również plasowała się na miejscu najwyższego budynku na świecie. Utrzymywała tę pozycję do 1549 roku – aż do zawalenia się wieży centralnej, która nigdy nie została odbudowana. Katedra w Lincoln ma 160 metrów.

Najlepsze rzeczy do zobaczenia w katedrze to skarbiec, chór, figura Najświętszej Maryi Panny, organy, centrum katedralne i refektarz klasztorny.

Katedra w Ulm, Niemcy

Najwyższa katedra na świecie znajduje się w Niemczech. Od XIV wieku kościół słynie z najwyższej na świecie iglicy, która pnie się na 161,5 m wysokości. Jest to czwarta co do wielkości budowla na świecie stworzona przed XX wiekiem. Co więcej, Katedra w Ulm przetrwała drugą wojnę światową bez szwanku – pomimo silnych bombardowań miasta wokół obiektu.

Niedawno piaskowcowa podstawa katedry musiała zostać poddana renowacji. Media donoszą, iż powodem tego jest fakt, że Katedra w Ulm jest regularnie niszczona przez oddających na nią mocz przechodniów.

Tutaj możesz sprawdzić, jak postępują prace remontowe katedry Notre Dame.