Najpiękniejsze kościoły i katedry na świecie

Najpiękniejsze kościoły i katedry na świecie

Najbardziej kultowe kościoły i katedry na świecie to nie tylko miejsca, gdzie gromadzą się wierni. Te majestatyczne budowle to także miejsca, gdzie znajdują się bezcenne dzieła sztuki, cudowne mozaiki, rzeźby i obrazy. Oto najpiękniejsze kościoły na świecie.

Katedra w Sewilli, Hiszpania

Katedra Najświętszej Marii Panny, lepiej znana jako Katedra w Sewilli, to rzymskokatolicka katedra położona w Andaluzji. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku, wraz z przyległym kompleksem pałacowym Alkazar i Archiwum Generalnym Indii.

Katedra Metropolitalna w Meksyku, Meksyk

Katedra Metropolitalna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest siedzibą katolickiej archidiecezji meksykańskiej. Znajduje się na szczycie dawnego świętego okręgu Azteków w pobliżu Templo Mayor po północnej stronie Plaza de la Constitución w śródmieściu Meksyku.

Kościół Najświętszego Zbawiciela w Petersburgu, Rosja

Kościół Zbawiciela jest jednym z głównych zabytków w Rosji. Nazywany jest również Katedrą Zmartwychwstania Chrystusa. Kościół ten został zbudowany w miejscu, gdzie cesarz Aleksander II został poważnie ranny i zmarł w marcu 1881 roku.

Katedra Aleksandra Newskiego w Sofii, Bułgaria

Sobór św. Aleksandra Newskiego to bułgarska katedra prawosławna w Sofii, stolicy Bułgarii. Zbudowany w stylu neobizantyjskim, służy jako kościół katedralny patriarchy Bułgarii. Jest też jedną z największych katedr prawosławnych na świecie, a także jednym z symboli Sofii i głównych atrakcji turystycznych.

Bazylika Najświętszego Serca w Paryżu, Francja

Bazylika Najświętszego Serca w Paryżu, powszechnie znana jako Bazylika Sacré-Cœur i często po prostu Sacré-Cœur, to kościół rzymskokatolicki i bazylika mniejsza poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusa w Paryżu we Francji. Jest popularnym obiektem odwiedzanym przez turystów, ponieważ bazylika znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre – najwyższego punktu w mieście.