Jakie informacje można umieścić na nekrologu?

Nekrolog to krótka, najczęściej drukowana informacja o śmierci konkretnej osoby. Zazwyczaj przygotowuje ją rodzina zmarłego, ale mogą zająć się tym także znajomi albo zakład pogrzebowy, jeśli taka usługa znajduje się w jego ofercie. W nekrologu muszą znaleźć się najważniejsze informacje o zmarłym i uroczystości pogrzebowe. Co ważne, nie musi zawierać on żadnych elementów duchowych, może być całkowicie świecki.

Co powinno znaleźć się w nekrologu?

Nekrolog w pierwszej kolejności powinien informować osoby trzecie o śmierci bliskiego. Oznacza to, że nie powinno znaleźć się na nim zbyt wiele tekstu. Warto natomiast zamieścić tam takie informacje jak:

  • imię i nazwisko osoby zmarłej,
  • data śmierci,
  • data i miejsce pogrzebu,
  • dane osoby, która przygotowała nekrolog.

Opcjonalnie można napisać także o wieku zmarłego, przyczynie jego śmierci albo ewentualnym wsparciu dla rodziny. Przygotowanie nekrologu można zlecić firmie zewnętrznej. Wiele z nich ma gotowy szablon graficzny, na który naniesie tekst. Może także podpowiedzieć, jakie informacje dodatkowo załączyć. Ważne jest, aby w zwięzłej wypowiedzi przekazać wszystkie najważniejsze wiadomości.

Elementy dekoracyjne umieszczone na nekrologu także nie są bez znaczenia. Przyjęto kilka zasad, które pomogą właściwie je rozłożyć. Najważniejsze z nich to:

  • korzystanie tylko z czarnego nadruku – jakiekolwiek inne kolory są niewskazane,
  • rezygnacja z symboli religijnych, jeśli osoba zmarła była niewierząca albo nie będzie mieć pogrzebu w kościele,
  • wyeksponowanie imienia i nazwiska osoby zmarłej,
  • zastosowanie czarnej, przyciągającej wzrok obwódki,
  • stosowanie symboli kojarzonych z żałobą, takich jak krzyż lub lilie.

Graficzna forma nekrologu jest dobrze znana i warto się jej trzymać. Ma się wtedy pewność, że każda zainteresowana osoba zwróci na niego uwagę.

Czy trzeba przygotować nekrolog?

Nekrologu wcale nie trzeba sporządzać, nie trzeba go także wieszać we wszystkich bliskich zmarłemu miejscach. Przyjęło się jednak, że jest to szybka i sprawna metoda na poinformowanie wszystkich osób zainteresowanych o śmierci. Specjaliści z firmy Hades Usługi Pogrzebowe polecają przygotować go, jeśli zmarły miał wielu znajomych i nie wszystkich da się zawiadomić osobiście. Wtedy nekrolog wywiesza się blisko jego miejsca pracy i zamieszkania lub umieszcza na tablicy ogłoszeniowej kościoła, w którym ma się odbyć uroczystość. Jeśli rodzina czuje, że w ten sposób zaprosi na pogrzeb znajomych zmarłego, powinna to zrobić, żeby zapewnić mu godne pożegnanie.