Jak zostać zakonnicą

Jak zostać zakonnicą

Zakonnica to kobieta, która złożyła specjalne śluby i poświęciła swoje życie służbie Kościołowi i jego wiernym. Zakonnice prowadzą w pełni religijny styl życia. A bycie zakonnicą wymaga życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.

Katolickie zakonnice muszą być katoliczkami, ale nie muszą być dziewicami. Wiele lat temu rodzice mieli nadzieję, że ich córka wybierze życie w celibacie i zostanie zakonnicą. Jednak na przestrzeni lat te czasy drastycznie się zmieniły. Dziś bardzo niewiele kobiet chce żyć życiem zakonnicy, stąd obecny kryzys w Kościele katolickim.

Zostanie zakonnicą wymaga intensywnego okresu treningu, a także wielu osobistych poświęceń i wyrzeczeń. Jeżeli jakaś kobieta pragnie zostać zakonnicą, powinna najpierw zajrzeć głęboko w siebie, aby wiedzieć, czy faktycznie odpowiada jej taki styl życia.

Więc jeżeli czujesz silne powołanie do służby napędzane głęboką wiarą i chciałabyś wiedzieć, jak zostać zakonnicą, poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Zdobyć wykształcenie

Większość wspólnot wyznaniowych wymaga, aby ich kandydaci posiadali co najmniej stopień licencjata, najlepiej z uczelni religijnej.

Wstąpienie do odpowiedniego zakonu

Zakonnice mają grupy lub wspólnoty zwane zakonami. Każdy zakon kieruje się swoim własnym zestawem zasad. Owe zasady nakazują, jak zakonnice powinny się zachowywać i ubierać. Niektóre zakony wymagają od zakonnic noszenia habitu przez cały czas. Z kolei inne wymagają ślubów ubóstwa. Dlatego należy wybrać taki zakon, jaki będzie najlepiej odpowiadał Twojemu zaangażowaniu.

Ukończyć szkolenie

Po wstąpieniu do zakonu przyszła zakonnica musi najpierw przejść okres szkolenia. Dzięki temu poznaje wszystkie zasady zakonu i może dokładnie zobaczyć, jak wygląda życie zakonne od wewnątrz. Okres szkolenia to czas introspekcji, podczas którego decydujesz, że naprawdę chcesz być zakonnicą.

Składanie ślubów tymczasowych

Po zakończeniu okresu szkolenia i upewnieniu się, że chcesz zostać zakonnicą, nadejdzie czas na wstępne śluby. Są to tymczasowe śluby czystości, celibatu i posłuszeństwa. Tymczasowe śluby mogą potrwać do dziewięciu lat.

Składanie ślubów ostatecznych

Po spełnieniu ślubów tymczasowych nadejdzie pora na złożenie ślubów ostatecznych. A to oznacza, że staniesz się zakonnicą, która jest w pełni gotowa do prowadzenia zakonnego życia.

Przed podjęciem decyzji warto głęboko zastanowić się, czy bycie zakonnicą jest tym, czego naprawdę pragniesz. Nie wszystkie kobiety wstępujące do zakonu są w stanie wytrzymać próbę czasu.