5 najbardziej skandalicznych papieży w historii

5 najbardziej skandalicznych papieży w historii

Na przestrzeni dziejów powołano wiele osób, które piastowały pozycję Ojca Świętego. Papieże reprezentowali głos boskich dekretów, rozstrzygali spory i mieli ostateczne słowo w sprawie prawd religijnych. Oczywiście nie oznacza to, że każda osoba, która dostąpiła zaszczytu przyjęcia tytułu papieża, była bez grzechu. Wystarczy spojrzeć na poniższą piątkę:

Aleksander VI i jego lubieżne striptizerki

Kiedy myślimy o papieżach, którzy kierowali Kościołem Katolickim w ostatnich dziesięcioleciach, trudno sobie ich wyobrazić jako osoby, które zapraszały kilkadziesiąt tancerek egzotycznych, aby zdejmowały części swojej garderoby podczas papieskiej kolacji.

Warto podkreślić, że Aleksander VI był Borgią, zanim został papieżem. Z tego względu nie dziwi fakt, że cechowała go wyjątkowa rozwiązłość.

Innocenty VIII i ssanie mleka z piersi

Innocenty VIII plasuje się na tej liście z różnych powodów. Był ojcem ośmiorga uznanych bękartów, a także wielu innych, którzy nie zostali zauważeni. Do tego rozpoczął krwawą Inkwizycję, która zrujnowała życie wielu ludziom, stosując na nich tortury i strach. Jednak najbardziej skandalicznym z jego wyczynów okazało się ssanie świeżego mleka z piersi mamki, gdy leżał na łożu śmierci!

Papież Sykstus IV i dziecko z własną siostrą

Podatek od prostytucji! Cóż za genialny pomysł, aby powiększyć pojemność kościelnego skarbca. Jest to rodzaj podatku od grzechu, który dzisiaj powoduje wzrost cen papierosów i alkoholu. Ma to sens, jeśli szukamy finansowego środka, który zniechęci nas do nałogu. Sykstus IV oskarżył też swoich kapłańskich podwładnych za posiadanie kochanek, pomimo że sam miał sześcioro nieślubnych dzieci, a jedno z nich z własną siostrą.

Sergiusz III – do celu po trupach (dosłownie)

Sergiusz III rozpoczął swoją papieską karierę, zabijając swojego poprzednika i jego poprzednika. Jednakże nawet pomimo tego, sprawował władzę przez siedem lat. I dopilnował też, aby 20 lat po jego panowaniu stołek przejął jego syn (papież Jan XI), którego rzekomo spłodził ze swoją nastoletnią prostytutką, Marozią.

Bonifacy VIII – honorowe miejsce w Piekle

Seks z matką i córką to jedna kwestia. Jednak druga obejmuje jeszcze twierdzenie Bonifacego VIII, że seks z młodymi chłopcami nie jest grzechem, tylko jest jak podanie ręki. Nic więc dziwnego, że Dante umieścił Bonifacego VIII w ósmym kręgu w części swojej „Boskiej Komedii” zatytułowanej „Piekło”. Papież znalazł się w tym kręgu z powodu świętokupstwa.

A tutaj możesz sprawdzić, dlaczego papież nosi jarmułkę.