Wybór trumny – praktyczne wskazówki dla rodzin w trudnych chwilach

Wybór trumny – praktyczne wskazówki dla rodzin w trudnych chwilach

W przypadku śmierci bliskiej nam osoby jesteśmy zmuszeni, mimo smutku i bezsilności, wobec tragedii, która nas dotknęła, zająć się organizacją ceremonii pogrzebowej. Często w takich chwilach zlecamy to zadanie zakładowi pogrzebowemu. Są jednak sprawy, którymi musimy zająć się sami. Chociażby dokonać wyboru i zakupu trumny.

Jakie kryteria należy stosować przy wyborze trumny?

Przy wyborze trumny należy przede wszystkim ustalić, czy wystarczy trumna o standardowych wymiarach, czy też z uwagi na wzrost i wagę zmarłego należy wybrać trumnę o większych gabarytach. Rynek funeralny oferuje wiele rodzajów trumien, wykonanych w różnej stylistyce i kolorystyce, w rozmiarach standardowych oraz dedykowanych. Mniejsze trumny przeznaczone są dla zmarłych dzieci. Dla osób wysokich lub tęgich produkowane są niestandardowe rodzaje trumien, w większym rozmiarze. Ważnym kryterium przy wyborze stanowi oczywiście jej cena. Ceny trumien są bardzo zróżnicowane i zależą od materiału z jakiego są wykonane, wymiarów, miejsca produkcji czy dodatkowego wyposażenia W sprzedaży znajdują się trumny bogato zdobione, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz skromniejsze i tańsze. Wybór zależy od jej przeznaczenia oraz od preferencji i możliwości finansowych osoby zajmującej się pochówkiem.

Z jakich materiałów wykonane są trumny?

Najbardziej popularne i preferowane w przypadku tradycyjnego pochówku są trumny drewniane z rodzimych gatunków drzew, których najtrwalszy i najdroższy jest dąb. Do wyrobu trumien wykorzystywane jest również jasne drewno sosnowe, olchowe, jesionowe, a nawet świerkowe. Trumny z drzew egzotycznych, z palisandru czy hebanu, są znacznie droższe i rzadziej nabywane. Rynek funeralny oferuje różne rodzaje trumien, w zróżnicowanej kolorystyce i formie. Trumny wykonane z tańszego drewna nie ustępują pod względem estetycznym tym wykonanym z drewna szlachetnego, dzięki powszechnemu stosowaniu ciekawych oklein, barwieniu oraz lakierowaniu. Dziecięce trumny, wykonane są często z drewna sosnowego w białym kolorze, przeważnie posiadają metalizowane zdobienia w złotym kolorze. Wnętrze wykonane jest z białej atłasowej tkaniny z delikatną koronką oraz poduszeczką. W zakładach pogrzebowych oferowane są także trumny specjalistyczne, dostosowane do pełnionych funkcji, na przykład do transportu międzynarodowego lub kremacyjne. Egzemplarze do transportu wykonane są ze stali, brązu lub miedzi. Muszą być zamykane hermetycznie. Natomiast ekologiczne trumny kremacyjne wykonane są z lekkiego, łatwopalnego materiału, najczęściej z grubej tektury. Z uwagi na konieczność ograniczenia emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego nie mogą być lakierowane ani posiadać metalowych ozdób.

Jakie są ceny trumien i od czego zależą?

Ceny trumien są bardzo zróżnicowane i kształtują się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najpopularniejsze są trumny do tradycyjnego pochówku. Do niezwykle trwałych i eleganckich należą trumny dębowe. Popularne i zdecydowanie tańsze są sosnowe. Najwięcej należy zapłacić za te wykonane z metalu, a tylko kilkaset złotych za trumny kremacyjne. Ostateczna cena zależy od materiału, z jakiego jest wykonana, miejsca produkcji oraz rodzaju zastosowanych ozdób. W tej kwestii warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Zaklad-pogrzebowy.com.pl Archon posiada w swoim asortymencie szeroki wybór modeli trumien w eleganckiej, prostej lub bardziej wyszukanej stylistyce oraz o różnym przeznaczeniu.